Karta ICE

Wypadek samochodowy czy też każdy inny to bardzo traumatyczne i niebezpieczne dla zdrowia zdarzenie. Każdy z nas chciałby mieć wówczas przy sobie kogoś bliskiego. Niestety wśród nas są tylko nieliczni, którzy noszą w portfelu numery kontaktowe do swoich najbliższych. Najlepszym i najtrwalszym sposobem na zapisanie tak ważnej informacji jest plastikowa karta I.C.E., na której zapisuje się 3 wybrane numery telefonu.

I.C.E. (In Case of Emergency) jest skrótem angielskiego wyrażenia: „w nagłym wypadku”. Pomysł powstania tej karty narodził się we Włoszech, gdzie ratownicy zauważyli lukę informacyjną w kontakcie z rodziną oraz bliskimi poszkodowanych i zaproponowali rozwiązanie.

Prawie każdy z nas znalazł się kiedyś w sytuacji, która zagrażała naszemu życiu lub zdrowiu.

W takich przypadkach karta I.C.E. jest niezastąpiona. Zapisane na karcie numery telefonów pozwalają służbom ratunkowym, takim jak Policja czy Straż Pożarna, szybko skontaktować się z bliskimi osoby poszkodowanej. I.C.E. pomaga także ustalić tożsamość poszkodowanego oraz stan jego zdrowia (choroby, przebyte urazy, brane przez niego leki). Karta I.C.E. stanowi również ogromną pomoc w innych sytuacjach, np. gdy zgubi się dziecko lub kiedy ktoś straci przytomność i nie potrafi podać swoich danych osobowych.

Karta I.C.E. zawiera: imię i nazwisko jej posiadacza, a także numery telefonów do 3 wybranych przez niego osób, które trzeba powiadomić w razie wypadku. Osoby podane do kontaktu muszą potrafić udzielić informacji o stanie zdrowia właściciela karty i grupie jego krwi.

Kartę I.C.E. można wyrobić w oddziałach PCK na terenie całego kraju. Koszt jej wyrobienia to 4 zł. Każdy z nas może własnoręcznie wypełnić swoją kartę I.C.E.